Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – czy leczenie będzie refundowane?

Zobacz artykuły na temat:ból brzuchabiegunkaukład pokarmowyjelito grube
Leczenie biologiczne w dalszym ciągu nie jest refundowane dla chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Dlaczego? Na czym polega obecnie leczenie chorych na WZJG? Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Czym jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Młode kobiety zagrożone bezpłodnością, chorzy, którzy nie mogą normalnie funkcjonować – ich codzienność to ból brzucha oraz 20 wizyt w toalecie, ciężkie operacje jelita grubego i życie ze stomią. Pacjenci z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) od lat apelują o program lekowy. Ci najciężej chorzy błagają o leki biologiczne, które pozwoliłyby powstrzymać rozwój choroby i uniknąć operacji. Nikt ich nie słyszy. Zazdroszczą pacjentom z chorobą Leśniowskiego-Crohna, którzy zostali wysłuchani przez urzędników. Kiedy Ministerstwo zauważy, że wielu chorych na WZJG leczenie biologiczne może uchronić przed niepełnosprawnością?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest przewlekłym procesem zapalnym błony śluzowej jelita grubego o nieustalonej dotychczas etiologii. Dla niektórych jedyną szansą na uratowanie przed wycięciem całego jelita grubego jest podanie leków biologicznych. Obniżają one stężenie czynników sprzyjających stanom zapalnym w organizmie.

Niestety w Polsce do tej pory chorzy na WZJG nie doczekali się refundacji tej skutecznej terapii. Dostępna jest ona czysto teoretycznie w ramach jednorodnych grup pacjentów (JGP), a dopóki nie zostanie stworzony dla nich osobny program lekowy, szpitalom nie opłaca się ich leczenie.

Choroba występuje pod każdą szerokością geograficzną. Jest jednak znacznie częstsza w krajach wysoko rozwiniętych. Zachorowalność w Europie wynosi około 10 nowych przypadków na 100 tysięcy ludności rocznie. W Polsce nie mamy precyzyjnych danych dotyczących liczby chorych.

Zachorować można w każdym wieku, jednak najczęściej WZJG dotyka ludzi młodych między 15. a 30. rokiem życia.

Jak rozpoznać WZJG?

Najczęstsze objawy WZJG to bóle brzucha i uporczywa, często krwawa biegunka prowadząca do odwodnienia, niedokrwistości.

Towarzyszą temu inne choroby i liczne powikłania m.in. choroby wątroby i dróg żółciowych, zmiany stawowe, powikłania oczne, a także skórne. Najpoważniejszym, odległym skutkiem WZJG jest rak jelita grubego, a czynnikami ryzyka: długi czas trwania choroby (ponad 8 lat), jej wczesny początek i rozległość zmian.

Leczenie WZJG

Dla osób z ciężką postacią WZJG, u których standardowe leczenie nie przyniosło rezultatów, nadzieją są leki biologiczne hamujące reakcje immunologiczne podtrzymujące stan zapalny. Najdłużej znane i najczęściej stosowane są przeciwciała monoklonalne skierowane przeciwko czynnikowi martwicy nowotworów (TNF-α), wytwarzanej w organizmie cytokiny prozapalnej. Trzeba jednak podkreślić, że leki biologiczne nie są lekami pierwszego wyboru i stosowane są wtedy, gdy standardowe leki nie przynoszą poprawy lub są źle tolerowane.

Zobacz też: Jak psychika wpływa na choroby układu pokarmowego?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 3
dodano: 18:09 2016-05-07 przez: ~gość (79.139.*.*)
leczyłam sie sama od stycznia do teraz, gastrolog nie pomógł : bardzo ścisła dieta, ryż, rozgotowana kasza, jajka na miękko, zupki delikatne jak po operacji, do tego na kolację chleb z masłem i 2 ząbkami czosnku zmiażdżonego i natka pietruszki - ZABIJA BAKTERIE GNILNE W PRZEWODZIE POKARMOWYM (stosowałam 3 tygodnie i 2 tygodnie przerwy i znów 3 tygodnie czosnku i tak ciągle), na czczo szklanka soku z białej surowej kapusty i za pół godziny śniadanie - ZABIJA BAKTERIE GNILNE I LECZy, tylko po miesiącu kapusty trzeba zrobić kilka dni przerwy. kupiłam TRANSFER FACTOR PLUS - ZABIJA BAKTERIE GNILNE Z PRZEWODU POKARMOWEGO - biorę go 2 x dziennie po 2 tabletki. czuję się prawie dobrze. teraz minęły 4 miesiące mojej kuracji i widzę efekty. zwracam uwagę na bóle dołu brzucha. widzę że to długi proces, ale boli mnie coraz mniej. to na prawdę działa. jak mam przerwę w kapuście to piję w ciągu dnia sok z marchewki, ale taki domowy. wyciskam do słoika i zabieram do pracy. zdrowia wszystkim
dodano: 21:52 2015-06-01 przez: ~Maria (31.61.*.*)
Leczona jestem od 25 lat na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W jakich krajach leczą te dolegliwość i czy są nowe leki, jeśli takie leki, to jak się nazywają i w jakim kraju można je kupić. janmaria@vp.pl tel. 510247536
dodano: 11:56 2013-08-28 przez: ~PIOTR (80.50.*.*)
CHORUJE OD 2000 ROKU JESTEM FIZYCZNIE I PSYCHICZNIE WYKONCZONY.PROCZ DOLEGLIWOSCI JELITOWYCH CIAGLE BOLE STAWOW NIE WIEM JAK DULGO WYTRZYMAM.POZDRAWIAM DUZO ZDROWKA DLA WSZYSTKICH.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter