Jak walczyć z wrzodami?

Nowa magnetyczna kapsułka daje nadzieję na lepsze i precyzyjniejsze terapie z użyciem leków przyjmowanych drogą doustną.
Od kiedy ludzie zaczęli prowadzić niezdrowy tryb życia – niewłaściwie się odżywiać, stresować się, używać kawy, alkoholu i ostrych przypraw choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy zaczęły być istotnym problemem. Medycyna więc postanowiła odkryć sposób jak walczyć z tą chorobą.
/ 26.02.2011 15:33
Nowa magnetyczna kapsułka daje nadzieję na lepsze i precyzyjniejsze terapie z użyciem leków przyjmowanych drogą doustną.

Po pierwsze: dieta

Pierwszym bardzo istotnym elementem leczenia choroby wrzodowej jest odpowiednia dieta. Spożywanie regularnie około 5 posiłków w odstępach 3 godzinnych. Posiłki powinny być lekkostrawne, przygotowane ze świeżych składników. Zdecydowanie nie poleca się tu fastfoodów. Potrawy nie powinny zawierać ostrych przypraw, które nasilają dolegliwości. Zabroniony jest tez alkohol, papierosy i kawa.

Czynnikami bardzo często powodującymi wystąpienie choroby wrzodowej zwłaszcza żołądka są leki. I tak pierwszymi wrogami leczenia wrzodów są powszechnie dostępne i często stosowane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – kwas acetylosalicylowy, ketoprofen (Aspiryna, Acard, Ketonal i inne). Lekiem przeciwbólowym mogącym być przyjmowanym przez osoby z chorobą wrzodową jest paracetamol. Nawet małe dawki aspiryny stosowane w chorobie wieńcowej mogą powodować wystąpienie choroby wrzodowej. Inne leki zaostrzające objawy to sterydy, leki stosowane w cukrzycy. Niebezpieczne są też leki rozrzedzające krew.

Zobacz też: Jak wykryć chorobę wrzodową?

Aby żołądek nie produkował kwasu

Obecnie najskuteczniejszymi lekami są tak zwane inhibitory pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol). Leki te hamują produkcję kwasu solnego w żołądku i tym samym bardzo szybko powodują ustąpienie objawów. Aby leki te w ogóle zadziałały należy je przyjąć 20-30minut przed śniadaniem, na początku leczenia też przed kolacją. Największa ilość kwasu solnego jest produkowana w czasie jedzenia więc leki należy brać przed posiłkiem. Kiedyś stosowana ranitydyna i famotydyna (Ranigast, Famogast), w chwili obecnej nie maja już tak dużego znaczenia. Pomocniczo mogą być przyjmowane wieczorem, aby zapobiegać bólom występującym w nocy.

Zobacz też: Jak uchronić się przed chorobą wrzodową?

Precz z bakteriami

Jeśli w czasie gastroskopii stwierdzi się obecność bakterii – Helicobacter pylori, należy zastosować terapię eradykacyjną składającą się z 2 antybiotyków oraz leków hamujących produkcję kwasu solnego. Terapia taka trwa 7 dni. W leczeniu choroby wrzodowej mogą być pomocne specjalne roztwory i mleczka, których zadanie polega na ochronie błony śluzowej (Alugastrin). U osób u których w przeszłości występowała choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, a które z różnych powodów muszą przyjmować leki przeciwbólowe, aspirynę, leki rozrzedzające krew powinno się jednoczasowo stosować leki hamujące wydzielanie kwasu solnego.

Osoby z chorobami kardiologicznymi przyjmującymi klopidogrel (lek przeciwpłytkowy Plavix, Zyllt, Areplex), nie powinny przyjmować omeprazolu, tylko pantoprazol lub lansoprazol.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA