Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 2  

Czy można żyć bez trzustki?

Zobacz artykuły na temat:operacjainsulinalekitrzustkachorobaenzymy
Trzustkę masz tylko jedną. Rola, jaką trzustka odgrywa w organizmie, jest nie do zastąpienia przez inne narządy. Mimo to w niektórych sytuacjach usunięcie trzustki jest nieuniknione. Czy zatem można żyć bez trzustki?

W jaki sposób przygotować swój organizm na ciążę? fot. Fotolia

Zabieg wycięcia trzustki jest rozwiązaniem ostatecznym, stosowanym w sytuacjach, w których inne metody leczenia nie są skuteczne. Mimo że jest to drastyczne rozwiązanie dla wielu pacjentów stanowi wybawienie od bólu lub przerzutów nowotworowych. / fot. Fotolia

Kiedy i dlaczego usuwa się trzustkę?

Jedyną okolicznością pozwalającą na usunięcie trzustki jest jej choroba. Czasami usuwa się całą trzustkę, czasami tylko jej część wraz z dwunastnicą – w zależności od rozległości choroby.

Stanem, który ewidentnie nakazuje wyciąć trzustkę, jest uraz (przebicie lub zmiażdżenie trzustki) i rak (komórki nowotworowe mogą ulegać rozsiewowi do innych narządów za pośrednictwem naczyń krwionośnych i limfatycznych).

W przypadku niedrożności przewodów trzustki (np. zatkania kamieniem) stosuje się techniki operacyjne, które nie wymagają wycięcia całego narządu, a jedynie zoperowania samych przewodów.

Koniecznie przeczytaj: Trzustka - dlaczego tak mały narząd jest tak ważny?

Uzupełnić to, czego nie ma – suplementacja enzymów po usunięciu trzustki

Najważniejszą kwestią po usunięciu trzustki jest uzupełnienie niedoborów substancji, które ona wytwarza. Pierwszą z nich jest insulina, czyli substancja pomagająca wchłaniać i dobrze wykorzystywać glukozę. Insulina może być przyjmowana przez pacjenta w podskórnych zastrzykach lub w pompach insulinowych. Metoda ta nie jest obca osobom chorym na cukrzycę, którzy mimo tego, że mają trzustkę, muszą uzupełniać niedobór insuliny w zastrzykach.

Druga ważna kwestia to enzymy trawienne. Dzięki dostępności syntetycznych preparatów chory może przyjmować je w doustnych tabletkach.

Przeczytaj: Przeszczep trzustki w leczeniu cukrzycy


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 14
dodano: 12:28 2015-11-23 przez: ~Po operacji... (77.253.*.*)
Ja jestem po martwiczej trzustce. usunieto mi około 90% trzustki. Obecnie żyję z kawałeczkiem głowy( około 1 cm) ...Oczywiście przyjmuję sztuczne enzymy . Nie mam cukrzycy. Moj organizm daje sobie radę . Ten kawałeczek głowy produkuje mi wystarczającą częśc insuliny. Od operacji mija juz 5 rok. Czuje się bardzo dobrze. Jedyna wada to, że przytyłam około 30 kg....
dodano: 00:22 2015-05-12 przez: ~kk (193.219.*.*)
kto wogule pisze tu artykuly, mam wrazenie licealistka, poprostu smiecie
dodano: 14:02 2015-04-17 przez: ~ja (194.33.*.*)
Ludzie , którzy piszą że im usunięto trzustkę .... czasami nie da się usunąć tylko części.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter