Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Choroba Duhringa – skórna postać celiakii

Zobacz artykuły na temat:skóraglutenobjawyceliakiachoroba trzewnachoroba duhringa
Choroba Duhringa czyli opryszczkowate zapalenie skóry należy do zespołów jelitowo-skórnych. W zespołach tych choroba toczy się w przewodzie pokarmowym, ale objawy pojawiają się głównie na skórze. Jakie zmiany skórne może wywoływać celiakia?

Nowotwory krwionośne naczyń krwionośnych dzielimy na łagodne i złośliwe. Najczęściej mamy do czynienia z łagodnymi i niegroźnymi naczyniakami na skórze.

Choroba Duhringa to postać cieliakii, w której dominującym lub jedynym objawem są zmiany skórne przyopminające opryszczkę.

Jak celiakia może objawiać się na skórze?

Choroba Duhringa objawia się zmianami skórnymi, które przypominają te występujące w opryszczce. Są to pęcherzyki, grudki znajdujące się na rumieniowatych plamach. Lokalizują się w okolicy stawów łokciowych (najczęstsza lokalizacja) i kolanowych, na karku, w okolicy międzyłopatkowej, krzyżowej i pośladkowej. Typowe jest symetryczne rozmieszczenie (np. na obu kolanach, obu łokciach). Zmiany są bardzo swędzące, dlatego często na typowe zmiany nakładają się strupy i przeczosy, czyli podłużne rany po drapaniu się. 

Polecamy: Niebezpieczna opryszczka

Jakie czynniki zaostrzają zmiany skórne?

Zmiany mogą być nasilane przez miesiączkę, ciążę i inne zmiany hormonalne. Często pierwszy rzut zmian skórnych występuje właśnie w ciąży. Innym bardzo zaostrzającym czynnikiem jest jod. Zmiany nasila przebywanie nad morzem oraz spożywanie produktów bogatych w jod, na przykład owoców morza. Często na tę chorobę zapadają osoby z rodzin, w których występuje celiakia.

Na co cierpią osoby z chorobą Duhringa?

Zmianom skórnym na ogół nie towarzyszą objawy ze strony przewodu pokarmowego. Tylko co dziesiąty chory zgłasza różnie nasilone objawy ze strony przewodu pokarmowego. Chorobie Duhringa mogą towarzyszyć niespecyficzne objawy świadczące o złym wchłanianiu się pożywienia – niedokrwistość oporna na leczenie, niska masa ciała, osłabienie, obniżenie nastroju, zaburzenia budowy szkliwa i inne.

Jak rozpoznać celiakię objawiającą się jedynie na skórze?

Diagnostyka jest podobna do tej wykonywanej w celiakii. Wykonuje się oznaczenie przeciwciał antyendomyzjalnych (EmA) i przeciw transglutaminazie tkankowej (tTG) oraz biopsję jelita cienkiego. W śluzówce jelita cienkiego najczęściej obserwuje się zmiany takiej jak w celiakii – zanik kosmków jelitowych. Dodatkowo badana jest skóra. Wykonuje się biopsję pozbawionej zmian skóry, najczęściej z okolicy pośladkowej.

Podobnie jak w celiakii jedyną metodą leczenia jest ścisła dieta bezglutenowa, która powoduje ustąpienie zmian skórnych, ale co ważniejsze - również tych w śluzówce jelita. Chorzy powinni również unikać ekspozycji na jod i ograniczyć jego spożycie, pamiętając jednak, że pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowej funkcji tarczycy. Dodatkowo w leczeniu zmian skórnych stosuje się farmakoterapię avlosulfonem lub sulfasalzyną.

Zobacz też: Z którymi chorobami można pomylić celiakię?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 13
dodano: 00:41 2016-05-21 przez: ~Treda (188.146.*.*)
Mi znaleźli powod zmian skórnych w AFPV w Warszawie Sa w centrum handlowym Jupiter Skromna poradnia ale naprawde warto poczekać niz isc tu i tam tracić czas i pieniadze i sie poddać Ja wiem ze mam chorobe Durhinga Czesto mylona z celiakia ale podobne objawy Musze unikac potraw solonych czyli jidu Wreszcie jesc bezglutenowo Skóra miedzy pośladkami była jak ba słoniu Po za tym osłabienia zmęczenie , oczy mnie szczypała i ta Bourion z Francji od bielactwa od razu zapytała czy mowili mi ze mam znow ospę No jasne ze miałam te krosty ale nie daje rady z dieta Na bielactwo mam od nuej DERMOTAN doskonale kamufluje bielactwo Ani śladu Zycze wszystkim zdrowia i zdriwego trybu zycia zycia To wazne dla całej rodziny
dodano: 11:27 2015-11-30 przez: kasiaczek1819 (95.143.*.*)
~kasandra napisal(a): Moi drodzy mam tę chorobę i rozszyfrowałam ją dopiero po 10 latach.Męczyłam się, bo nie wiedziałam, co powoduje te cholerne pęcherze opryszczkowate wianuszkowe na pośladku.
Dlaczego mówisz że rozszyfrowałaś celiakie? Przecież siemie lniane nie ma nic związanego z glutenem, może to jednak glutenowy chleb? Zrób sobie lepiej celiakia badania, a potem zobaczysz czy ci znikną pęcherze. Chyba że po prostu jesteś uczulona...
dodano: 13:54 2015-08-21 przez: ~KarolinaWardys (194.49.*.*)
Celiakia to trochę coś innego, nie? Zresztą tak piszą w necie. http://leczymysie.pl/celiakia-nietolerancja-glutenu/
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter